Lis 13, 2017 / Autor: Kinga Aneta Sroczyńska

Dziś- 13 listopada Danuta Stenka po raz kolejny odwiedziła Włocławek. W księgarni „Gdańscy” wybitna aktorka przeczytała fragmenty powieści Saszeńka Simona Montefiorego i spotkała się z czytelnikami, by porozmawiać nie tylko o książkach.

Danuta Stenka to aktorka znana z filmów, seriali, spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych. Uznana za jedną z najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorek w Polsce, otrzymała wiele nagród za role filmowe i teatralne. Występowała w filmach Andrzeja Wajdy, zasłynęła z roli George Sand w filmie “Chopin. Pragnienie miłości” oraz Judyty w komedii romantycznej „Nigdy w życiu!”. Ogromną popularność zyskała dzięki rolom w produkcjach serialowych: „Boża Podszewka” „Ekstradycja III”, „Zaginiona” czy “Lekarze”. Obecnie związana z Teatrem Narodowym w Warszawie, grała u najwybitniejszych reżyserów teatralnych – Izabelli Cywińskiej, Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego. Jest ambasadorką kampanii społecznej Legalna Kultura.

Książkę, której fragmenty czytała aktorka, wybrali mieszkańcy Włocławka. Saszeńka Simona Montefiorego to świetnie skonstruowana opowieść o trzech pokoleniach rosyjskich  kobiet (od czasów ostatniego cara poprzez okres stalinowski po dzisiejszą Moskwę z jej szemranymi oligarchami). Opowiada o lekkomyślnej miłości kobiety do mężczyzny i bezgranicznej miłości matki do dzieci, o zwyczajnej rodzinie żyjącej w niezwykłych czasach. Jej osią jest szaleńczy romans, który trwa tylko kilkanaście dni, ale całkowicie zmienia życie bohaterów. Powieść została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez recenzentów, jak i czytelników.

Księgarnia Marzeń to projekt promujący czytelnictwo oraz wspierający niewielkie księgarnie, które zmagają się z trudną sytuacją na rynku zdominowanym przez sieci księgarskie. Spotkania w mobilnej księgarni Fundacji Legalna Kultura mają zwrócić uwagę lokalnej społeczności na te miejsca oraz zachęcić czytelników do ich regularnego odwiedzania. W każdym mieście biorącym udział w projekcie odbywają się dwa spotkania. Na pierwszym aktorka lub aktor czytają fragmenty książki. Przez kilka tygodni czytelnicy indywidualnie kontynuują lekturę, która kończy się podczas drugiego spotkania połączonego z rozmową o książce. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Księgarnia Marzeń zawita m.in. do Włocławka, Płocka i Otwocka. Projekt promuje niewielkie księgarnie, które nie tylko zajmują się sprzedażą, ale mają również ambicje stać się centrum kultury, miejscem spotkań ludzi, dla których książki są ważną częścią życia i inspiracją do rozwoju.

Projekt Księgarnia Marzeń jest realizowany przez Fundację Legalna Kultura w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wpis: Kinga Aneta Sroczyńska- redaktor naczelna

Foto. Dariusz Ossowski