Lis 14, 2017 / Autor: Kinga Aneta Sroczyńska

16 listopada 2017 roku (czwartek). DKF “Ósemka”: Ja Rosa.

Lokalizacja: Multikino Włocławek, ul. Pułaskiego 10/ 12; Czas: godz. 19.00; Wstęp: bilety 12 zł.

W czwartek- 16 listopada- Dyskusyjny Klub Filmowy “Ósemka” zaprasza na film wpisujący się w nurt feministyczny kina iberyjskiego.

„Jestem Rosa” to emancypacyjny dramat, kolejny obraz Laís Bodanzky – autorki kultowej „Siedmiogłowej bestii”, będący cennym głosem w sprawie równouprawnienia kobiet w patriarchalnych społeczeństwach Ameryki Południowej.

Film był bardzo ciepło przyjęty przez widownię ostatniego festiwalu w Berlinie.

Reżyseria: Laís Bodanzky

Scenariusz: Laís Bodanzky, Luiz Bolognesi

Obsada: Maria Ribeiro, Clarisse Abujamra, Jorge Mautner

Zdjęcia: Pedro J. Márquez

Producenci: Brazylia

Gatunek: Dramat

Rok produkcji: 2017

Czas trwania: 102 min

Opis filmu:

Rosa jest trzydziestoparolatką. Jej rodzice się rozwiedli. Mieszka z własną rodziną w centrum Sao Paulo. Częste wyjazdy jej męża nie są specjalnie lukratywne, więc sama musi utrzymywać siebie i dwie córki. Zamiast skupić się na pisaniu sztuk, co jest jej powołaniem, zarabia na życie tworząc hasła reklamowe. Rosa ma na głowie problemy w swoim związku, kłopoty z różnorakimi zleceniami, a także obowiązek zajmowania się chorowitym ojcem, o artystycznej osobowości, domagającej się ciągle uwagi. Gdy podczas rodzinnego obiadu jej matka ujawnia pewną tajemnicę, uporządkowany dotąd świat Rosy wywraca się do góry nogami. Bohaterka rozpoczyna wewnętrzną wędrówkę celem odkrycia własnej tożsamości.

Czy przy okazji odnajdzie także w sobie silną, niezależną kobietę?

Laís Bodanzky opowiada historię kobiety z którą utożsamiać się mogą miliony kobiet na świecie. Traktuje o odnajdywaniu swojego miejsca, odkrywaniu własnego potencjału oraz uświadamianiu potrzeb, które zostały uśpione i odsunięte na dalszy plan. Film to ciepła, kameralna opowieść, przepełniona głębokim humanizmem i zrozumieniem dla słabości bohaterów.

*źródło: Dyskusyjny Klub Filmowy “Ósemka”

Wpis: Kinga Aneta Sroczyńska- redaktor naczelna