Lis 07, 2017 / Autor: Kinga Aneta Sroczyńska

16 listopada 2017 roku (czwartek). DKF “Ósemka”: Jestem Rosa.

Lokalizacja: Multikino Włocławek, ul. Pułaskiego 10/12; Czas: godz. 19.00; wstęp: bilety 12 zł.

W czwartek – 16 listopada – Dyskusyjny Klub Filmowy “Ósemka” zaprasza na obraz w reżyserii Laísy Bodanzky „Jestem Rosa”. Początek seansu o godz. 19.00.

Reżyseria: Laís Bodanzky

Scenariusz: Laís Bodanzky, Luiz Bolognesi

Występują: Maria Ribeiro, Clarisse Abujamra, Jorge Mautner

Kraj produkcji: Brazylia

 Rok produkcji: 2017

Gatunek: dramat

Czas trwania: 102 min

Opis filmu:

Ciepło przyjęty na ostatnim festiwalu Berlinale dramat „Jestem Rosa” wpisuje się w rosnący w siłę nurt feministyczny kina iberyjskiego. Emancypacyjny dramat to kolejny obraz autorki kultowej „Siedmiogłowej bestii”, który jest cennym głosem w sprawie równouprawnienia kobiet w patriarchalnych społeczeństwach Ameryki Południowej.

Rosa jest trzydziestoparolatką. Jej rodzice się rozwiedli. Mieszka z własną rodziną w centrum Sao Paulo. Częste wyjazdy jej męża nie są specjalnie lukratywne, więc sama musi utrzymywać siebie i dwie córki. Zamiast skupić się na pisaniu sztuk, co jest jej powołaniem, zarabia na życie tworząc hasła reklamowe.

Rosa ma na głowie problemy w swoim związku, kłopoty z różnorakimi zleceniami, a także obowiązek zajmowania się chorowitym ojcem, o artystycznej osobowości, domagającej się ciągle uwagi. Gdy podczas rodzinnego obiadu jej matka ujawnia pewną tajemnicę, uporządkowany dotąd świat Rosy wywraca się do góry nogami. Bohaterka rozpoczyna wewnętrzną wędrówkę celem odkrycia własnej tożsamości. Czy przy okazji odnajdzie także w sobie silną, niezależną kobietę?

NAGRODY I FESTIWALE:

2017 – Nagroda Teddy na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (nominacja)

2017 – Nagroda Publiczności w sekcji „Panorama” na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (nominacja)

2017 – Festiwal Filmowy w Gramado – najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka (Maria Ribeiro), najlepszy aktor (Paulo Vilhena), najlepsza żeńska rola drugoplanowa (Clarisse Abujamra), najlepszy montaż (nagrody główne)

2017 – Paris Brazilian Film Festival – najlepszy film (nagroda publiczności)

2017 – Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW

 

*źródło: Dyskusyjny Klub Filmowy “Ósemka”

 Wpis: Przemysław Jankowski