Lis 22, 2017 / Autor: Kinga Aneta Sroczyńska

Zapraszamy do zapoznania się z dzisiejszym serwisem miejskim – 22 listopada 2017r.

Festiwal Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości. Dzień drugi

Kilkadziesiąt włocławskich instytucji, wśród nich uczelnie wyższe, placówki i organizacje przygotowały wykłady, warsztaty, spotkania z takich dziedzin jak: nauki społeczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze oraz techniczne.

 Wśród dzisiejszych wydarzeń znajdują się między innymi.:

– o godz. 9.00 konkurs strzelecki dla szkół ponadgimnazjalnych na strzelnicy LOK Włocławek.

– o godz. 12.00 „Rozum na manowcach, czyli o tym jak bywamy oszukiwani i dlaczego to lubimy” – wykład/warsztaty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Mechaników 3.

– o godz. 14.30 „Kupuj z głową” – warsztaty we Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Komunalnej 4.

– o godz. 15.00 „Jak badać historię rodziny?” – warsztaty genealogiczne w Archiwum Państwowym przy ul. Skorupki 4.

– o godz. 16.00 „Teksty polskich piosenek rockowych” – wykład w auli LMK przy ul. Bechiego.

– o godz. 18.00 „Wielcy nieznani z Włocławka i Kujaw” – prelekcja historyczna poświęcona wybitnym postaciom związanym z Włocławkiem i Kujawami, w Starej Remizie przy ul. Żabiej.

Szczegółowy program VIII Festiwalu Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ 

Zmiany organizacji ruchu – komunikat MZUKiD

Dziś został zamknięty wlot i wylot Al. K. Wielkiego na odcinku od ul. Leśnej do DK-91. Objazd prowadzi ul. Ostrowską, Wojskową oraz Okrężną. Zamknięta jest również jezdnia DK-91 w kierunku Torunia – ruch odbywa się dwukierunkowo jezdnią DK-91 w kierunku Łodzi.

12 i 15 kursują innymi trasami

Z powodu remontu skrzyżowania ulic Królowej Jadwigi, Kazimierza Wielkiego i Chopina, zmianie uległy trasy linii nr 12 i 15.

Autobusy tych linii od ronda Powstania Styczniowego (ul. Witosa) do ul. Ostrowskiej i z powrotem, kursują ulicami Okrężną i Wojskową zatrzymując się na wszystkich mijanych przystankach.

“Dwunastki” jadące na ul. Przemysłową nie wjeżdżają na pętlę przy ul. Ostrowskiej.

Wjazdy w ul. Cmentarną – bez zmian.

Przewiduje się, że utrudnienia trwać będą około tygodnia.

Komunikat jest opublikowany TUTAJ

Konferencja o współpracy edukacji z pracodawcami i samorządem

Dziś o godz. 10.00 w Centrum Kultury Browar B. rozpocznie się konferencja pt.: „Efektywna współpraca szkół branżowych i technicznych z pracodawcami i samorządem terytorialnym”.

Konferencja adresowana jest do dyrektorów i nauczycieli szkół i placówek z województwa kujawsko-pomorskiego, pedagogów i doradców zawodowych, samorządowców, przedsiębiorców, reprezentantów samorządów uczniowskich i rad rodziców, uczniów szkół technicznych.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie modelu współpracy szkół technicznych i branżowych z pracodawcami i samorządem terytorialnym w celu tworzenia profili kształcenia zawodowego adekwatnych do potrzeb rynku pracy.

Więcej informacji na ten temat, w tym program konferencji TUTAJ 

Judocy znów na podium!

15 medali zdobyli judocy MKS „Olimpijczyk” Włocławek w ostatnich startach, które odbyły się w Poznaniu, Płocku i Gdańsku.

Najlepiej z grupy zaprezentował się Marcel Dobrian zdobywając 2 złote i 1 brązowy medal.

Ostatni z turniejów był połączony z Campem, który poprowadzili: Adriana Dadci-Smoliniec (Mistrzyni Europy Seniorek, olimpijka z Aten 2004) oraz Tomasz Kowalski (Wicemistrz Europy Seniorów, aktualny Mistrz Polski).

Złoty medal w XVI Judo Baltic Cup – w Pucharze Polski Juniorek, który odbył się w Gdyni, zdobyła Angelika Szymańska. Judoczka MKS „Olimpijczyk” Włocławek wygrała wszystkie walki przed czasem, kończąc akcje rzutowe w NE – WAZA (w parterze). Angelika – specjalistka walki w parterze, tym razem zastosowała dwa nowe przejścia do trzymania i jedną dźwignię.

Wyjazd na turnieje był współfinansowany ze środków Gminy Miasto Włocławek.

Kto stworzy najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową?

Klub „Zazamcze” Centrum Kultury „Browar B.” zaprasza reprezentacje szkół oraz rodziny z Włocławka i okolic do wzięcia udziału w V Konkursie na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową.

Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie samemu, z nauczycielem i przyjaciółmi lub wspólnie z rodziną przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej. Pokonkursowa wystawa szopek odbędzie w Centrum Handlowym Wzorcownia.

Szopki wraz z kartą zgłoszenia należy dostarczyć do Klubu „Zazamcze” do 13 grudnia 2017r.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin oraz karta zgłoszenia, są dostępne TUTAJ

„Betlejem polskie” – wystawa w teatrze

W Teatrze Impresaryjnym można oglądać wystawę złożoną z plakatów zapowiadających teatralne widowiska o tematyce Bożego Narodzenia.

Wśród autorów istniejących plakatów – metaforycznych, lirycznych, barwnych – wyróżniają się projekty Jerzego Czerniawskiego, Jacka Ćwikły, Mieczysława Górowskiego, Krystyny i Jerzego Janiszewskich, Jana Młodożeńca, Eugeniusza Geta Stankiewicza, Waldemara Świerzego, Ryszarda Tylmana.

Kilka z nich zobaczyć można na wystawie „Betlejem polskie”.

Warto wiedzieć, że obok „Betlejem polskiego” Lucjana Rydla, w realizacjach teatralnych i telewizyjnych pojawia się także „Pastorałka” – misterium bożonarodzeniowe w układzie Leona Schillera (1887-1954), reżysera, krytyka i teoretyka teatralnego, kompozytora i pieśniarza. Jej premiera odbyła się 24 grudnia 1922 roku w warszawskim Teatrze Reduta (reż.: Leon Schiller, Helena Buczyńska i Feliks Zbyszewski, opracowanie muzyczne: Leon Schiller).

Do głośnych realizacji współczesnych widowisk jasełkowych należą: „Kolęda Nocka” Ernesta Brylla z muzyką Wojciecha Trzcińskiego (reż. Krzysztof Bukowski) w gdyńskim Teatrze Muzycznym, wystawiona po raz pierwszy 20 grudnia 1980 roku, „Betlejem polskie” według Lucjana Rydla w gdańskim Teatrze Wybrzeże (reż. Marcel Kochańczyk) oraz „Betlejem polskie”, inspirowane sztuką Lucjana Rydla, w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym (premiera 5 stycznia 2013).

Wystawa w Teatrze Impresaryjnym będzie czynna do 5 stycznia 2018.

„Z kamerą wśród Piastów…”. Głosujemy na filmiki włocławskich szkół!

„Z kamerą wśród Piastów” – taką nazwę nosi konkurs dla młodzieży szkolnej, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Celem konkursu jest promocja obiektów i miejsc związanych z tym szlakiem.

Na konkurs wpłynęło 21 filmów od 17 podmiotów zgłaszających, autorstwa prawie 70 młodych twórców.

Obecnie trwa drugi etap, czyli głosowanie z udziałem publiczności.

W tym celu wszystkie prace zostały opublikowane w serwisie Youtube (playlista: Z kamerą wśród Piastów 2017 – konkurs).

Wśród zgłoszonych i zakwalifikowanych do konkursu filmików są produkcje włocławskich szkół, m.in.: szkół podstawowych nr 14, 19 i 23.

Głosowanie zakończy się 28 listopada br. o godz. 13:00.

Film z największą ilością głosów użytkowników serwisu YouTube otrzyma Nagrodę Publiczności i profesjonalny zestaw do nagrywania materiałów video, w skład którego wchodzić będzie kamera i komplet akcesoriów.

Konkurs na plakat Niepodległej

Dziewięć tysięcy złotych wynosi pula nagród w ogólnopolskim konkursie na plakat z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ogłoszonym przez wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.Przedmiotem konkursu jest plakat nawiązujący w swojej treści do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Technika prac jest dowolna.

Uczestnikami mogą być osoby pełnoletnie – profesjonalni artyści, a także uczniowie i studenci szkół plastycznych z całego kraju. Termin nadsyłania prac mija 15 grudnia 2017 roku. Prace konkursowe oceni komisja powołana przez wojewodę.

Na autora najlepszego plakatu czeka Nagroda Główna w wysokości 5000 zł. Zdobywca Drugiej Nagrody otrzyma 3000 zł, zaś Trzeciej Nagrody – 1000 zł. Ogłoszenie wyników nastąpi jeszcze w tym roku. Zwieńczeniem konkursu będzie wystawa plakatów w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Ponadto zwycięska praca trafi do materiałów publikowanych przez urząd w ramach obchodów 100-lecia niepodległości.

Przedsięwzięcie odbywa się w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.

Pełna informacja, w tym regulamin konkursu ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

 

*źródło: Urząd Miasta Włocławek

Wpis: Kinga Aneta Sroczyńska- redaktor naczelna