Sie 08, 2017 / Autor: Kinga Aneta Sroczyńska

Zapraszamy do zapoznania się dzisiejszym serwisem miejskim- 8 sierpnia 2017r.

Targi kulinarne i jarmark regionów na Festiwalu Wisły we Włocławku.

Włocławek będzie gospodarzem Festiwalu w dniach 12-13 sierpnia.

W sobotę 12 sierpnia od godziny 11.00 na włocławskich bulwarach czekają nas m.in.: jarmark tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich, targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki”, stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody, średniowieczny handel wiślany, przyrodę Wisły, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich.

Wzdłuż bulwarów przepłynie parada kilkudziesięciu statków i łodzi, biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.

Atrakcjami Festiwalu Wisły będą też m.in. próba bicia rekordu prędkości na Wiśle oraz rejsy dla publiczności.

Oficjalne otwarcie Festiwalu Wisły we Włocławku nastąpi o godz. 17.00.

W sobotę 12 sierpnia, kwadrans przed 21.00 rozpocznie się nocna, nastrojowa parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków.

Szczegółowy program Festiwalu Wisły we Włocławku: TUTAJ

Przegląd Piosenki Żeglarskiej – na bulwarach zabrzmią szanty.

W ramach Festiwalu Wisły, w dniu 12 sierpnia na bulwarach odbędzie się Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta”.

O godz. 13.00 wystąpi zespół Kapitan Thorn. Po południu, o godz. 18.00 zaśpiewa Jacek Słupkowski, zaś o godz. 18.30 rozpocznie się koncert zespołu Własny Port.

Czym są szanty?  To XVIII- i XIX-wieczne pieśni pracy na żaglowcach. W zależności od pracy szanty posiadały swoje specyficzne tempa, podziały rytmiczne i akcenty. Inne szanty były śpiewane w trakcie rwania kotwicy, inne podczas wciągania żagli krótkimi szarpnięciami lin, inne podczas pracy przy pompach lub podczas załadunku towarów.

Skąd się wziął “Włocławek”?

Włocławek był kiedyś Włocławiem, ale nie ma nic wspólnego z Wrocławiem. Nazwa “Włocławek” ma również związek z pewnym imieniem. Jakim? O nazwie naszego miasta opowiadała na antenie Programu 3 Polskiego Radia Katarzyna Kłosińska:

CZYTAJ TUTAJ

 

Rozbudowa ulicy Płockiej – powstanie nowa ścieżka rowerowa.

Urząd Miasta ogłosił postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest rozbudowa ulicy Płockiej, w zakresie budowy ciągu pieszo- rowerowego.

Projekt zakłada budowę ścieżki dla rowerów i drogi dla pieszych. Powstaną one na odcinku od ul. Okrężnej do ronda ks. Jerzego Popiełuszki.

Data otwarcia ofert w tym przetargu 17.08.2017. Zgodnie ze specyfikacją, wykonawca będzie miał 10 miesięcy na realizację prac.

Przypomnijmy, że nowa ścieżka rowerowa powstaje również przy ul. Wienieckiej, na odcinku o długości około 270 metrów. W tym rejonie powstanie 31 nowych stanowisk postojowych, zostanie przebudowana ścieżka rowerowa i chodniki. Roboty obejmą też utwardzenie terenu (tzw. martwych pól) i urządzenie zieleni.

 

Prace w zabytkach: dachy, elewacje, wnętrza.

Trwa sezon prac restauratorskich i remontów konserwatorskich w zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. W tym roku samorząd województwa przeznaczył 10 milionów złotych na realizację ponad 200 tego rodzaju przedsięwzięć.

Z udzielonego w 2017 roku dofinansowania korzystają między innymi włocławskie obiekty: bazylika katedralna na prace konserwacyjne zakrystii północnej oraz restaurację jednego z zabytkowych obrazów, Wyższe Seminarium Duchowne na konserwację elewacji, cerkiew prawosławna na restaurację jednej z ikon oraz LZK na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w gmachu szkoły.

Pełna informacja na ten temat jest opublikowana: TUTAJ

Przy okazji warto przypomnieć, że w budżecie Włocławka na rok 2017 są jeszcze pieniądze na ratowanie zabytków, do 31 sierpnia br. ratusz przyjmuje wnioski.

Kwota nierozdzielonych środków, które są jeszcze do rozdysponowania w roku bieżącym, wynosi 45 796,81 zł.

Przypominamy, że o dotacje mogą ubiegać się podmioty posiadające tytuł prawny do obiektu wpisanego do rejestru zabytków wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego.

Szczegółowa informacja na ten temat: ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

 Już jutro kolejny „Bajkowy dziedziniec” dla najmłodszych.

W środę 9 sierpnia o godz. 11.00 na dziedzińcu Centrum Kultury Browar B. rozpocznie się kolejny „Bajkowy dziedziniec” organizowany przez biblioteczną Filię nr 11.

„Bajkowy Dziedziniec” to cykl wakacyjnych zajęć dla dzieci, z wykorzystaniem literatury dla najmłodszych. W ramach zajęć zaplanowano czytanie bajek i zabawy animacyjne.

Impreza jest częścią projektu „Literackie odkrywanie siebie”, finansowanego przez Urząd Miasta Włocławek.

 

Osoby pracujące z wolontariuszami mogą podwyższyć swoje kompetencje.

Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu publikuje informacje o bezpłatnych zajęciach w ramach międzynarodowego projektu LEVER.

W Polsce Model LEVER dostępny jest w dwóch formach, są to: LEVER BASIC – narzędzia on-line, za pośrednictwem którego wolontariusz może dokonać samodzielnej oceny kompetencji miękkich oraz MIĘDZYNARODOWY CERTYFIKAT LEVER, o który może ubiegać się uczestnik, który korzystał z LEVER BASIC.

Model LEVER został stworzony w latach 2015-2016 w ramach międzynarodowego projektu LEVER, koordynowanego przez Fondazione Politecnico di Milano (Włochy). Obecnie trwają prace nad strategią upowszechniania Modelu, która będzie wdrażana w Europie w latach 2017-2019.

Szczegółowe informacje na ten temat: ZNAJDUJĄ SIĘ TUTAJ

PSZOK do dyspozycji włocławian.

Zakończyła się wakacyjna akcja zbierania odpadów komunalnych w mobilnych punktach, ale nie zapominajmy, że przez cały czas dostępny jest stacjonarny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych funkcjonujący przy ul. Komunalnej 4.

Do PSZOK-u można przywozić odpady problemowe z gospodarstw domowych takie jak: leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane oraz zużyte opony.

Odpady do punktu bezpłatnie dostarczać mogą tylko mieszkańcy Włocławka.

Do Punktu nie są przyjmowane odpady pochodzące z nieruchomości niezamieszkałych, tj. firm, instytucji, ogrodów działkowych, itp. Chemikalia i przeterminowane leki powinny znajdować się w opakowaniach jednostkowych. Ilości dostarczonych odpadów powinny wskazywać na to, że pochodzą z gospodarstw domowych, nie będą przyjmowane odpady w ilościach hurtowych, które mogłyby wskazywać, że powstały poza gospodarstwami domowymi. Do PSZOK nie są przyjmowane odpady zawierające azbest, materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna i styropian, części samochodowe, odpady płynne w nieszczelnych opakowaniach oraz odpady nieoznaczone bez możliwości ich identyfikacji.

W okresie od maja do października Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Komunalnej 4 czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. od  9:00 do 16:00.

Szczegółowa informacja na ten temat: ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

Dyżur radnych.

Dziś, 8 sierpnia br. dyżur będą pełnić radni z okręgu wyborczego Nr 2 (osiedle „Kazimierza Wielkiego i Zawiśle”).

Radni pełnią dyżury zgodnie ze swoimi okręgami wyborczymi w każdy wtorek tygodnia, w godzinach od 14.00 do 16.00, w pokoju nr 20 (na II piętrze) w budynku „B” Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13. Tel. kontaktowy 54 414-44-95 lub 414 42 37.

Bieżące informacje o dyżurach radnych są publikowane pod adresem POD ADRESEM .

*źródło: Urząd Miasta Włocławek

Wpis: Kinga Aneta Sroczyńska- redaktor naczelna