Gru 02, 2017 / Autor: Kinga Aneta Sroczyńska

8 grudnia 2017 roku (piątek). Wernisaż wystawy “Polska Walcząca”.

Lokalizacja: Centrum Kultury “Browar B.” (Galeria “Beczkownia”), ul. Łęgska 28; Czas: godz. 12.00; Wstęp: wolny.

Galeria Sztuki  “Beczkownia” zaprasza 8  grudnia 2017 r. o godz.12.00  na wernisaż wystawy przygotowanej przez Instytutu Pamięci Narodowej  – “Polska Walcząca”.

Wystawa przypomina o Polskim Państwie Podziemnym – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju  i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − zarówno Niemcom, jak i Sowietom.

Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza”  i Powstanie Warszawskie, których 70. rocznicę obecnie obchodzimy.

Na wystawie znajdą się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

Ekspozycja składa się z 15 dwustronnych plansz.

Autorem wystawy  jest dr Paweł Rokicki.

Wernisaż połączony będzie z wykładem i prezentacją mgr Mirosława Sprengera , historyka z  IPN.

Wystawa w Galerii Sztuki „Beczkownia” czynna będzie do 14 stycznia 2018 r. 

Wstęp wolny.

*źródło: Centrum Kultury “Browar B.”

Wpis: Kinga Aneta Sroczyńska- redaktor naczelna